3:53 pm - sobota Marzec 24, 5668

Badania są bardzo ważne

Cukrzycy można unikać na wiele sposobów – często bardzo skutecznie. Niemniej jednak, niezależnie od stylu życia, warto pamiętać również o badaniach kontrolnych. Jeśli choroba rozwija się w Twoim organizmie, to powinieneś się dowiedzieć o tym jak najszybciej.

To ważne, bo cukrzyca wykryta we wczesnym stadium może być lepiej kontrolowana. Poza tym, jej wczesne opanowanie sprawia, że choroba nie wyniszczy organizmu w tak dużym stopniu, jak pozostawiona sama sobie. Jak często wykonywać badania? Wszystko zależy od tego, czy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka.

Jeśli tak, to do lekarza powinniśmy zajrzeć przynajmniej raz w roku. Skąd jednak masz wiedzieć czy należysz do osób zagrożonych? To proste. Odpowiedz sobie na następujące pytania: czy masz nadwagę, unikasz aktywności fizycznej, ktoś z bliskiej rodziny chorował lub masz problemy z ciśnieniem albo cholesterolem? Jeśli padła choć jedna odpowiedź „tak”, to znaczy, że jesteś w gronie osób bardziej zagrożonych.

Jeśli natomiast nie należymy do tzw. grupy ryzyka, badanie również warto wykonać. Wówczas zalecana jest oczywiście mniejsza frekwencja badań.

wzw typu c czyli żółtaczka c przenosi się drogą kropelkową

Raz na trzy lata to wystarczająca ilość. Oczywiście o motywację do badań trudno, gdy po prostu dobrze się czujemy. Niestety brak wyraźnych objawów to jedna z cech cukrzycy, która gubi wielu pacjentów.

Choroba jest wykrywana bardzo późno, a wtedy organizm jest już mocno zniszczony. Dlatego – jak zawsze w przypadku medycyny – lepiej „dmuchać na zimne” i badać się nawet wtedy, gdy nie podejrzewamy siebie o bycie diabetykiem.

W kategorii: Cukrzyca, Kto choruje na cukrzycę

Komentowanie jest zamknięte.