3:53 pm - środa Marzec 24, 5688

Co to jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to zjawisko, które może iść w parze z cukrzycą. Czy to jednak przypadkiem nie jest twierdzenie błędne? Przecież w kontekście cukrzycy zwykle mówi się o hiperglikemii? Oba te pojęcia są przeciwstawne, a cukrzycy niestety łatwo mogą wpaść z jednej skrajności w drugą, gdy niewłaściwie traktują rozwijającą się chorobę.

Hiperglikemia to nadmiar cukru we krwi. Wiążą się bezpośrednio z cukrzycą, zwłaszcza nieleczoną.

Organizm nie produkuje odpowiednich dawek insuliny – hormonu odpowiedzialnego za odpowiedni metabolizm węglowodanów lub insulina w organizmie nie działa prawidłowo. Wówczas we krwi zbiera się zbyt dużo cukru, a to może prowadzić do konsekwencji tak groźnych, jak omdlenia czy nawet amputacja kończyny.

Hipoglikemia oznacza natomiast niedobór cukru. Zbyt mała ilość glukozy we krwi również możemy być groźna dla zdrowia, a nawet życia.

Tu również istnieje ryzyko omdleń, a osoby chore mogą doświadczać również drgawek. Jak to jednak możliwe, że cukrzyk, czyli osoba narażona przede wszystkim na hiperglikemię, doświadcza zbyt niskiego poziomu cukru? Powodem może być niewłaściwe leczenie.

Cukrzycy przyjmują insulinę z zewnątrz. Skoro ten hormon odpowiada za redukcją poziomu cukru we krwi, to jej zbyt duża ilość może doprowadzić właśnie do hipoglikemii.

Z niskim poziomem węglowodanów mogą mieć kłopot również cukrzycy-sportowcy, którzy szybko zużywają zapas cukru. A jak można sobie poradzić z tym problemem? Skutecznym sposobem są nowoczesne pompy insulinowe, które automatycznie aplikują odpowiednią dawkę insuliny, gdy tylko wykryją jej zbyt niskie stężenie.

W kategorii: Cukrzyca, Otyłość i cukrzyca

Komentowanie jest zamknięte.