3:53 pm - sobota Marzec 24, 5696

czym jest cukrzyca?

czym jest cukrzyca?Jest jedną z chorób z grupy metabolicznych przejawiającą się podwyższonym poziomem cukru we krwi, czyli hiperglikemią, wynikającą przeważnie z ograniczeń w produkcji insuliny lub nieodpowiedniego jej działania. Ma to zazwyczaj swe podłoże w nieodpowiednim funkcjonowaniu trzustki. Głównymi objawami są wielomocz, wzmożone pragnienie oraz głód (pojawiający się nawet zaraz po posiłku). Są to symptomy podstawowe i powszechne – pojawiają się jednak bardziej niepokojące problemy wywołane przez cukrzycę mające często związek z funkcjonowaniem kluczowych narządów takich jak nerki, oczy, serce, układ nerwowy oraz krwionośny.

 

Wyróżnia się kilka rodzajów cukrzycy sklasyfikowanych według kryterium przebiegu choroby. Mamy więc cukrzycę typu 1 polegającą na ograniczonym produkowaniu insuliny, zazwyczaj o pierwotnym charakterze. Tkanki w tym przypadku nie tracą naturalnej wrażliwości na ten hormon, a jest spowodowana bezpośrednim uszkodzeniem komórek trzustki, jedynych w organizmie dostarczycieli insuliny. Chorują na nią przeważnie dzieci, zdarza się jednak obserwowanie wykształcenia zaburzenia u osób starszych. Jest to ta bardziej uciążliwa postać , gdyż przy niej trzeba dbać o systematyczne wstrzykiwanie hormonu.

 

Cukrzyca typu 2 jest dużo bardziej rozpowszechnioną formą (choruje na nią ok. 90% diabetyków). Towarzyszą jej wzmożone pragnienie i ciągłe uczucie głodu, chroniczne zmęczenie, niczym niespowodowane podenerwowanie, wymioty, biegunki, znaczne wahania wagi (tak przyrost, jak i utrata masy). Do innych jej objawów można zaliczyć problemy z infekcjami, kłopoty z poprawnym gojeniem się ran, zaburzenie widzenia (mogące prowadzić do częściowej lub całkowitej do utraty wzroku) oraz częste drętwienie kończyn. Z racji tego, że cukrzyca typu 2 jest bardo powszechna, a życie z nią chociaż uciążliwe jest dalej możliwe, w wielu przypadkach jest ona bagatelizowana i pozostaje niezdiagnozowana. Postać ta jest spowodowana zarówno zaburzeniem działania insuliny, jak i jej wydzielania, przy czym możliwe jest występowanie obu zakłóceń jednocześnie. W leczeniu zaleca się zwykle zmniejszenie wagi, stosowanie odpowiedniej diety, dużo ruchu oraz medykamenty podawane doustnie.

 

Inna postać choroby ma swoje podłoże wywołane ciążą. Pocieszający może być fakt, iż ma ona charakter przejściowy (zwykle ustępuje po porodzie) i jest bardzo szybko rozpoznawana, gdyż z uwagi na jej powszechność wypracowano odpowiednie procedury wykrywania. Cukrzyca ciężarnych jest powodowana przez wzmożoną produkcję hormonów i wprawdzie ma zły wpływ na płód, jednak odpowiednie prowadzenie choroby, wsparte opieką medyczną, pozwala ograniczyć ryzyko do minimum. Niemniej jednak powszechnie notuje się przypadki zapadania na cukrzycę typu 2 występujące w kilka lub kilkanaście lat po porodzie, dlatego kobiety, które miały już problemy z poziomem cukru, powinny regularnie mierzyć go i zwrócić szczególną uwagę na swój tryb życia.