3:53 pm - środa Marzec 24, 5683

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest kojarzona przede wszystkim z podwyższoną ilością cukru we krwi. To właściwy trop, bo cukrzyca to zespół chorób metabolicznych, które prowadzą do hiperglikemii. Ten ostatni termin oznacza właśnie zbyt dużą ilość cukru we krwi. Dochodzi do tego z powodu niedoboru insuliny, która odpowiada za prawidłowy rozkład węglowodanów w organizmie.

Cukrzyca może się wiązać również z niewłaściwym działaniem insuliny – nawet jeśli występuje ona w odpowiednio dużych ilościach. Dawniej cukrzycę dzielono na różne sposoby. Jeden z kluczowych podziałów dotyczył wieku osób chorujących. Aktualnie dominuje podział choroby na typy – bez względu na wiek czy płeć, choć warto dodać, że czynniki te odgrywają dużą rolę, jeśli chodzi o ryzyko zachorowania na konkretny typ.

ProSzkliwo Wzmacnia Szkliwo jest główną frazą kampani sprzedży past do zębów Fluarix cena

A dokładniej, jeden z dwóch. I tak cukrzyca typu 1 dotyczy przede wszystkim ludzi młodych. Bywa nawet nazywana cukrzycą młodzieńczą. Bywa diagnozowana już w wieku kilkunastu lat, a najwięcej zachorowań występuje w wieku do 30 lat.

Jakie są jej objawy? Do najczęstszych należą ciągłe zmęczenie fizyczne pomimo odpowiednich ilości snu i braku dużej aktywności, a także zwiększony apetyt, który nie idzie w parze ze zwiększoną masą ciała, a wręcz przeciwnie – osoby chore jedzą dużo, a jednocześnie chudną. Chorzy mogą także łatwiej złapać grzybicę oraz odczuwać swędzenie odbytu i okolic intymnych. Do innych charakterystycznych objawów należą problemy ze wzrokiem. Podobne objawy dotyczą cukrzycy typu 2.

Choć w tym wypadku często obserwowanym objawem jest również utrudnione gojenie się ran i ponadprzeciętna podatność na zakażenia.

W kategorii: Cukrzyca, Grupy ryzyka

Komentowanie jest zamknięte.