3:53 pm - czwartek Marzec 24, 3374

Fakty i mity odnośnie cukrzycy

Fakty i mity odnośnie cukrzycyWokół tej, coraz bardzie rozprzestrzeniającej się choroby, wyrosło wiele mitów, plotek i pół-prawd. Skuteczność jej leczenia, a tym bardziej zapobiegania, polega w dużym stopniu na powszechnej świadomości, której nie można opierać na kłamstwach i stereotypach. Przyjrzyjmy się zatem jak przedstawiają się fakty, by w części następnej obalić krążące mity.

Prawdą jest, że cukrzyca jest chorobą śmiertelną. Rocznie w wyniku samej choroby lub wywołanych nią powikłań umiera ok. 4 milionów osób. Dopiero odkrycie insuliny pozwoliło w znacznym stopniu ograniczyć umieralność. Mówi się, że cukrzyca jest chorobą bardzo groźną i zestawia się ją często w parze z AIDS. Jest to absolutnie właściwe podejście, z tymże ilość zgonów w wyniku cukrzycy jest dużo wyższa niż w przypadku innych schorzeń nieuleczalnych.

Leczenie cukrzycy jest przy tym bardzo drogie i prawdą jest, że na walkę i leczenie wydaje się miliony. Nie jest pozbawione sensu wprowadzenie zdrowej diety dla diabetyków, ale nie składa się ona z niczego, co nie byłoby zalecane przez dietetyków jako odpowiednie dla wszystkich.

Zdecydowanie na temat cukrzycy więcej krąży powszechnych mitów. Najczęściej spotykany to te mówiący o możliwości zarażenia się tą chorobą. Jest ona wywoływana przez czynniki genetyczne oraz wpływ środowiska zewnętrznego, nie zaś wirusy, czy bakteria. Powszechnie sądzi się, że diabetycy nie mogą jeść słodyczy. Jest to kolejna plotka.

Mogą oni spożywać produkty bogate w węglowodany, muszą jedynie to kontrolować i uważać by ich ilość nie wpłynęła na poziom cukru. Podobnie rzecz się ma z powiązaniem cukrzycy ze spożywanie zbyt dużych ilości cukru. Nie jest ona tym wywołana, chociaż prowadzi to do otyłości, w której upatruje się przyczyny choroby. Innym mitem jest wysoka podatność diabetyków na infekcje.

Nie są oni wcale mniej odporni od osób zdrowych, powinni jednak bardziej uważać przeziębienie czy grypa mogą istotnie wpłynąć na poziom cukru. Wiele mitów dotyczy także zgubnego wpływu insuliny. Jej przyjmowanie nie ma związku z podwyższonym ciśnieniem, może jednak wywoływać procesy które są podobne do wczesnych objawów miażdżycy.

Mówi się też, że insulina powoduje tycie, jednak wyniki badań wskazują na korzyści kontroli glukozy oraz przyjmowania insuliny, które przewyższają ryzyko przybrania na wadze. Nieprawdą jest też, że cukrzyca jest częściej obserwowana u przedstawicieli którejś płci czy rasy. Wydaje się, że najważniejszym, co możemy zrobić, by skuteczniej walczyć z tą chorobą, to podwyższanie świadomości społecznej.