7:40 pm - czwartek Kwiecień 25, 2019

Grupy zwiększonego ryzyka

Nie każdy jest narażony na cukrzycę w takim samym stopniu. WHO nazywa cukrzycę epidemią bez zakażeń, co odzwierciedla istotę problemu. Obserwuje się bardzo dużą liczbę zachorowań i dotyczy to zarówno ludzi młodych, jak i starszych. Niemniej jednak specjaliści wskazują grupy zwiększonego ryzyka.

Czy należysz do tego grona? Odpowiedź powinna być twierdząca, jeśli masz nadwagę lub jesteś osobą otyłą. Szczególnie, gdy idzie to w parze z brakiem aktywności fizycznej. Niemniej jednak osoby, które mają problem z dużą wagą są w grupie zwiększonego ryzyka głównie wtedy, gdy wcześniej choroba występowała już w rodzinie. W grupie zwiększonego ryzyka są również kobiety ciężarne, zwłaszcza te, które zachorowały na cukrzycę ciążową.

Ta choroba niestety często pozostaje już po rozwiązaniu. W grupie większego ryzyka są też kobiety, które urodziły dziecko ważące więcej niż 4 kg. Jeśli chodzi o kobiety, to badaniom powinny się poddać również panie cierpiące na wielotorbielowość jajników. Na cukrzycę częściej chorują także osoby z problemami ciśnieniowymi.

Dotyczy to przede wszystkim nadciśnienia tętniczego. Alarmujące z diabetologicznego punktu widzenia są także choroby układu sercowo-naczyniowego. Uważać powinny tez osoby mające kłopoty z poziomem cholesterolu. Zbyt wysoki cholesterol sprzyja rozwojowi cukrzycy.

Grupy ryzyka w przypadku cukrzycy mają duże znaczenie. Przykładowo, według aktualnej wiedzy, nieprawidłowy tryb życia ma dużo większy wpływ na poziom ryzyka niż dziedziczenie.

W kategorii: Cukrzyca, Grupy ryzyka

Komentowanie jest zamknięte.