3:53 pm - sobota Marzec 24, 5696

Jak zapobiec cukrzycy?

Jak zapobiec cukrzycy? Generalnie są dwa sposoby na walkę z tą poważną chorobą metaboliczną, objawiającą się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi.

Pierwszy, zakładający wyłącznie działania profilaktyczne, to na nią nie zachorować, czyli postępować tak, by nie dać jej możliwości wystąpienia, nad czym trzeba się zastanowić szczególnie w przypadku obciążenia genetycznego, które możemy stwierdzić na podstawie częstotliwości występowania hiperglikemii w rodzinie. Drugi polega na leczeniu zdiagnozowanego przypadku i lepiej byłoby gdyby wykrycie cukrzycy nastąpiło jak najwcześniej.

Co należy zrobić żeby nie dołączyć do grona diabetyków? Rzecz jasna nie zawsze możliwe jest całkowite wykluczenie ryzyka zachorowania na cukrzycę, ale istnieje kilka sposobów by zminimalizować szanse jej wystąpienia i oszczędzić sobie dodatkowych powikłań.

Większość z metod na walkę z cukrzycą opiera się na przestrzeganiu odpowiedniej diety oraz stosowaniu się do zasad higienicznego trybu życia. O ile na cukrzycę typu 1 skutecznego leku jeszcze nie wynaleziono, bo jest ona determinowana przez czynnik genetyczny, o tyle z typem 2 walczyć można. Znane są już metody pozwalające jej uniknąć oraz radzić sobie z jej skutkami.

Najważniejszym przykazem dla osób u których istnieje choćby podejrzenie stanu przedcukrzycowego jest dbałość o wagę. Powinna znajdować się ona na odpowiednim poziomie, określanym współczynnikiem BMI, i podlegać ścisłej kontroli. Dodatkowym wsparciem ochrony przed cukrzycą jest ograniczenie spożycia napojów alkoholowych, dużo ruchu oraz regularne ćwiczenia fizyczne, a także wykluczenie zażywania leków pozwalających na stworzenie w organizmie przyjaznego środowiska dla choroby.

Doskonałym sposobem na przeciwdziałanie jest zachowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik oraz zakładającej spożywanie określonej ilości tłuszczów (z przewagą wielonienasyconych tłuszczów roślinnych oraz rybich). Badania kliniczne nad lekami pomagającymi zapobiec cukrzycy nie rozstrzygają jeszcze kwestii ich skuteczności. Faktem jest jednak, że karmienie piersią pomaga zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2 u matki. Jedno jest ważne, osoby zagrożone cukrzycą muszą bardzo uważać na to co robią i jak żyją, poza tym porady wyżej przedstawione mogą być właściwie cennymi wskazówkami dla wszystkich myślących o swojej przyszłości i chcących dbać o swoje zdrowie.