3:53 pm - wtorek Marzec 24, 7136

Kto choruje na cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 1 jest nazywana chorobą młodzieńczą, bo jest diagnozowana u osób poniżej trzydziestego roku życia, a nawet u dzieci. A co z cukrzycą typu 2? Jak łatwo się domyślić, dotyczy ona osób powyżej tej granicy wiekowej. Kto choruje najczęściej? Osoby po czterdziestym piątym roku życia. Samo starzenie się nie oznacza jednak znacznie zwiększonego ryzyka. O wiele bardziej istotne są te czynniki, na które mamy wpływ.

Jaki dokładnie? Wśród szczególnie ważnych, lekarze wymieniają palenie papierosów. Wciąganie tytoniu i substancji smolistych sprzyja nie tylko licznym nowotworom, ale również chorobom układu krążenia. Do tej listy trzeba doliczyć właśnie cukrzycę. Jeśli odstawimy paczkę papierosów na dobre, możemy liczyć na to, że ryzyko problemów z cukrem spadnie aż o 20%. Obok papierosów postawić trzeba niezdrowy tryb życia.

Jeśli prosto z samochodu wchodzisz do windy, a wracając do domu wybierasz tylko między kanapą a fotelem – prawdopodobieństwo, że dosięgnie Cię cukrzyca jest znacznie większe. Za to ćwicząc regularnie może zredukować ryzyko zachorowania nawet o 70%. Cukrzyca typu 2 nazywana jest czasem cichym zabójcom. To określenie niestety jest bardzo trafne. Choroba rozwija się w organizmie, a osoba chora często nie zdaje sobie z tego sprawy lub ignoruje zagrożenie.

Gdy osiąga wiek dojrzały, okazuje się, że nerki czy układ krążenia są już mocno wyniszczone. Dlatego tak ważne jest nie tylko unikanie czynników ryzyka, ale również regularne badanie się pod kątem prawidłowego poziomu cukru.

W kategorii: Cukrzyca, Kto choruje na cukrzycę

Komentowanie jest zamknięte.