7:40 pm - czwartek Kwiecień 25, 2019

Lepiej zwalczać przyczyny niż objawy

Wydaje się, że największym błędem współczesnej medycyny i farmakologii jest nastawienie na walkę z objawami chorób i traktowanie po macoszemu rzeczywistych przyczyn występowania stanów niepożądanych.

Dzieje się tak pewnie dlatego, że symptomy choroby są łatwiejsze do zaobserwowania dla lekarza oraz bardziej uciążliwe dla pacjenta. W takim przypadku naukowcy zajmujący się klasyfikacją i opracowujący metody walki ze schorzeniami powinni zadać sobie pytanie czy woleliby wzmocnić budowlę przed nadciągającym huraganem, czy też naprawiać jego skutki.

Okolicznością łagodzącą może być to, że niestety objawy występują zwykle szybciej niż wykrycie ich przyczyn. Co jednak w przypadku chorób, w których i jedne, i drugie są dobrze znane? Dlaczego w dalszym ciągu przedkłada się na nacisk na ograniczanie skutków i brak zainteresowania dla tego, co je spowodowało?

Przykładem takiej choroby jest cukrzyca. Charakteryzuje się ona hipoglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi, wywołanym niedoczynnością trzustki produkującej insulinę, hormon odpowiedzialny za prawidłowe rozkładanie węglowodanów. Dużo więcej starań w przypadku tej przypadłości wkłada się poszukiwanie leków o działaniu skierowanym na ograniczanie negatywnych objawów.

Niewiele jednak mówi się o profilaktyce. Ten temat pozostawia się zwykle w gestii pacjenta, który pewnie gdyby wcześniej wiedział, jak powinien postępować, by nie nabawić się cukrzycy i, że jest nią poważnie zagrożony, to dołożyłby wszelkich starań, by na nią nie zapaść.

Jednak w przypadku zachorowania jest już za późno na profilaktykę i pozostaje już tylko często długotrwałe, uciążliwe i bolesne leczenie. Na całe szczęście są instytucje zrzeszające chorych i ich rodziny, prowadzące kampanie edukacyjne pomagające społeczeństwu dotrzeć do informacji, które pomogą zachować zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie.

Bardzo często jest też tak, że leczenie objawów nie ma żadnego wpływu na źródło choroby, które pozostaje nienaruszone przez środki wykorzystywane w terapii. Może to doprowadzić do sytuacji, w których zaleczona chwilowo dolegliwość powraca, czasami z większym nasileniem.

Poza tym wiele chorób objawia się za pomocą tych samych bądź bardzo zbliżonych symptomów takich jak różnego rodzaju bóle, gorączka, nudności czy wysokie ciśnienie krwi. Działanie na objawy za pomocą niektórych środków farmakologicznych może wywołać efekt odwrotny od pożądanego lub zwalczyć jeden symptom i uruchomić drugi. Dlatego tak ważne jest dbanie o własne zdrowie za pomocą działań profilaktycznych, bo stan wiedzy medycznej, pomimo bardzo szybkiego tempa rozwoju, nie jest jeszcze na tyle dobry, żebyśmy mogli przestać się martwić.

Fenoterol

W kategorii: Cukrzyca, Jak zwalczać przyczyny

Brak komentarzy

Zostaw komentarz