3:53 pm - piątek Marzec 24, 5673

Przypadek cukrzycy typu 2

Podstawą tej choroby jest zjawisko insulinooporności, czyli zaburzenia w działaniu hormonu oraz niedostatecznym w jego wytwarzaniu. Źródło powstawania choroby nie jest do końca znane. Upatruje się go w genotypie kształtującym się przez lata ewolucji.

Prawdą jest, że gatunek ludzki przez lata przyzwyczajony był do głodowania i jedzenia gdy nadarzyła się okazja. Człowiek pierwotny jak coś upolował lub zebrał, to zaspokajał swój głód do syta, zaś w okresach zimowych lub gdy pożywienia wokół brakowało, był zmuszony pościć. Organizm wypracował na to sposób: zaczął magazynować w tkance tłuszczowej pokłady energii, które były wykorzystywane w okresie głodu.

Współcześnie problem braku pożywienia praktycznie zniknął, przynajmniej w krajach lepiej rozwiniętych, a to właśnie ich obywatele częściej zapadają na cukrzycę. Niestety geny nie nadążają za rozwojem cywilizacji, a mechanizmy pozwalające na przechowywanie energii stały się bezużyteczne, co nie doprowadziło do zaprzestania działalności. To dzięki nim gromadzimy nadal zbędną tkankę tłuszczową i wytwarzamy glukozę w ilościach, których spalić nie sposób. W efekcie poziom cukru we krwi niekontrolowanie rośnie.

Otyłość uważana jest za główną przyczynę występowania cukrzycy typu 2. Osoby ze sporą nadwagą stanowią zdecydowaną większość wśród chorych, co powinno wystarczyć za dowód na związek z występowaniem hiperglikemii. Do grupy ryzyka trzeba zaliczyć zwłaszcza tych, którzy cierpią na otyłość brzuszną.

Prowadzi ona nie tylko do cukrzycy, ale także jest silnie związana z nadciśnieniem oraz chorobami układu krążenie. Innymi przyczynami cukrzycy typu drugiego są czynniki genetyczne (im więcej cukrzyków wśród przodków, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby), wysokie ciśnienie tętnicze, wystąpienie cukrzycy ciążowej oraz urodzenie dziecka o dużej masie.

Niquitin Przezroczysty - plastry cena

W kategorii: Cukrzyca, Przypadki cukrzycy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz