3:53 pm - niedziela Marzec 24, 5686

Sportowiec z cukrzycą?

Cukrzyca, jak każda choroba, raczej nie kojarzy się ze sportem. Jest to jednak tylko jeden z mitów, które krążą wokół problemów diabetologicznych. Tak naprawdę cukrzyca typu 1, czyli szczególnie często pojawiająca się u młodych ludzi, dobrze znosi wysiłek fizyczny. Właściwie to lekarze nawet zalecają zdrowy tryb życia.

Ćwiczenia, nawet ciężkie, mogą redukować ryzyko rozwoju choroby. Wiele zależy jednak od odpowiedniego podejścia do cukrzycy. Osoby, które unikają ruchu są nawet zaliczane do grupy zwiększonego ryzyka, a same ćwiczenia są często wykorzystywane jako element terapii. Niemniej jednak cukrzyca to poważna choroba, a to oznacza, że niewłaściwe jej traktowanie czy ignorowanie może prowadzić do groźnych powikłań.

Co to oznacza w praktyce? Że nauczyciel wychowania fizycznego, rodzice lub trener dziecka powinien mieć pełną wiedzę na temat choroby. Problemy z cukrzycą i sportem wiążą się przede wszystkim z możliwym obniżeniem poziomu glukozy do niebezpiecznego poziomu. Na szczęście kłopotów można uniknąć. Jednym ze sposobów jest uzupełnienie zapasu węglowodanów po treningu, a także zredukowanie przyjmowanej dawki insuliny.

Normalne funkcjonowanie z cukrzycą, w tym również uprawianie sportów, jest możliwe m.in. dzięki nowoczesnych technikom leczenia. Popularne wśród diabetyków są osobiste pompki insulinowe, które pozwalają na przyjmowanie hormonu w dowolnym miejscu i zawsze na czas.

Pompa jest skalibrowana z systemem monitorowania poziomu glukozy, co pozwala na aplikowanie dawki, kiedy jest ona potrzebna.

W kategorii: Cukrzyca, Grupy ryzyka

Komentowanie jest zamknięte.